3 Boyutlu Yazıcı Servisi

3 Boyutlu yazıcı ile sınırları zorlamaya hazır mısınız?

Doğumdan sonra bebeklerini kucağına almak için bekleyemeyen ebeveynlerin artık bir çözümü var: fetüslerini 3 boyutlu baskı hallerini almak. Tüm dünyada çok yeni kullanılmaya başlayan bu teknoloji artık bizim kliniğimizde de mümkün.

Gelin bu yeni teknolojiyi biraz tanıyalım…

Tıpkı neşterin cerrahın sembolü olduğu gibi, ultrason da günümüzün kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının sembolü olmuştur. Tarih öncesi çakmaktaşı aletlerden zirkonyum kaplı çelik aletlere yavaş yavaş dönüşen neşter ile karşılaştırıldığında, ultrason teknolojisinin gelişiminin oldukça hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçek zamanlı ultrason birçok tıbbi uzmanlık alanında kullanılsa da, günümüzde jinekoloji veya obstetrik pratiğini onsuz hayal etmek imkansızdır. Renkli Doppler, transvajinal ultrason ve 3D/4D görüntüleme, hekimlerin adneksiyal kitleleri değerlendirmesine, folikülleri aspire etmesine, ektopik gebelikleri ekarte etmesine, fetal büyümeyi izlemesine, fetal anomalilerin saptanmasına ve çok bir tanıya ulaşmaya rutin olarak yardımcı olur. Şimdi, bu yenilikçi teknoloji 3 boyutlu baskı teknolojisi ile birleştiriliyor. 3 boyut baskılı ultrason, anne karnındaki hayattan kalan bir ‘anı’ ve aile için inanılmaz bir heyecan sağlamanın yanında bazı fetal anomalilerin yerini ve boyutunun gerçek ölçülerde elde edilmesini sağlayarak takip ve tedavi sonuçlarını iyileştirmeyi de vaat ediyor.

Tıpta 3 Boyutlu Baskı

İlk olarak 1980’lerde geliştirilen 3 boyutlu baskı, bir bilgisayar programı ve sıvı bir polimer veya metal kullanarak bir 3D model oluşturmayı mümkün kılmıştır. Başlangıçta yavaş ve maliyetli olan baskı süreci gelişen teknoloji ile daha geniş çeşitlilikte malzemeler kullanarak daha karmaşık modeller oluşturmayı mümkün hale getirdi. Bugün tüm tıp alanlarında cerrahi aletlerin ve anatomik modellerin yanı sıra deri, kemik, kıkırdak ve hatta kan damarlarının 3D baskı modellerine yoğun ilgi duyulmaktadır.

Gebelik takiplerinde 3 Boyut Baskılı Ultrason teknolojisi

Anne karnındaki bebeğinin nasıl olduğunu ve neye benzediğini ultrason görüntüleri ile hayal etmeye çalışan ebebeyinler için inanılmaz bir hediye sunan 3 boyutlu baskı teknolojisi bebeğin hatlarını görmenizi ve dokunmanızı sağlayacak modeller oluşturarak beklentilerin üstünde imkanlar sunmaktadır. Bununla birlikte 3 boyutlu baskı, birçok fetal anomalinin karmaşıklığını teşhis etme ve anlama becerimizde de devrim yaratmaktadır. Fetal kardiyak anomalilerin ve yarık damak gibi kraniyofasiyal bozuklukların 3 boyutlu yazdırılmış ultrason modelleri, tıp personeli ve fetal ve yenidoğan bakımıyla ilgilenen herkes için güçlü öğretim araçlarıdır. Bu modeller planlı cerrahi düzeltmeye rehberlik edebilir. Bir 3 boyutlu model üzerine eğitim ve özelleştirilmiş cerrahi planlar cerrahi başarıyı artırmada rol oynayacaktır. Bununla birlikte çoğu hekim için anne karnındaki bir malformasyonu aileye anlatmak oldukça zordur. 3 boyutlu baskı, fetal problemlerin somut temsillerini oluşturularak aile ile iletişimi kolaylaştırmaya da hizmet eder. Bir cerrahi prosedürü sadece kelimelerle açıklamak yerine, bir kadın doğum uzmanı veya çocuk cerrahisi uzmanı, fetüsün 3 boyutlu bir modelinde ameliyatla tedavi edilecek alanları işaret edebilir. Araştırmalar, 3 boyutlu modellerin kullanılmasının, ebeveynlerin tedaviyi daha iyi anlamalarına ve hatta gelişmekte olan çocuklarıyla bağ kurmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Sunduğu bu hizmetlere ek olarak görme engelli bireyler, bebeklerinin ultrason sırasında elde edilen kesitleri ile oluşturulan 3 boyutlu modellerine dokunarak kendi dünyalarında alıştıkları temas yöntemi ile bebekleri ile bağlantı kurabilirler.

Günümüzde, dünya çapında alışılmadık veya daha somut bir hatıra isteyen anne adayları da bu teknolojiden yararlanıyor. Kliniğimizde bu yeni teknoloji ile ilgili alt yapı ile donatılmıştır. Kliniğimizde bulunan ultrason ile uyumlu çalışan 3 boyutlu yazıcı sayesinde bebeğinizin yüz hatları önce 3 boyutlu olarak görüntüleniyor ardından kısa bir süre içinde ellerinizin arasında tutabileceğiniz ve gerçek boyutlu olarak basılarak size sunuluyor. Bunun yanında, Türkiye’nin herhangi bir yerinde yapılan 3 boyutlu fetal görüntüler de bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde basılarak size gönderilebiliyor.

Ultrason ve 3 boyutlu baskı modelleri bundan sonra bizi nereye götürecek? Olasılıkları hayal etmek, bu teknolojiye uyum sağlamak ve sizle paylaşmak heyecan verici…

 

  • 5 boyutlu ultason

 

Mesai Saatleri

Pazartesi08:30-18:00Salı08:30-18:00Çarşamba08:30-18:00Perşembe08:30-18:00Cuma08:30-18:00Cumartesi08:30-15:30