Vajinal Estetik

Kadın cinsel organlarının estetik ameliyatı veya görünümlerini iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi cerrahi prosedürü içerir. Bu operasyonların estetik kaygıları olan kadınlarda bazen cinsel işlevin artabileceği iddia edilmektedir.

Genel beden görünüşünü değiştirmek için yapılan estetik cerrahinin giderek daha fazla kabul görmesi bazı kadınların genital alanda da beğenmedikleri görünümlerini değiştirmek için ameliyat taleplerini artırmaktadır. Bununla birlikte vajinalarının veya dış cinsel organlarının boyutunun veya şeklinin kendilerinin veya partnerlerinin tam cinsel doyuma ulaşmasını engellediğini iddia ederek estetik değişiklikler talep eden kadınlar da var.

En sık talep edilen işlemler labiyal küçültme (‘labioplasti’) ve vajina daraltma (‘vajinaplasti’) ameliyatlarıdır. Diğer prosedürler arasında mons pubise liposuction (bu bölgelere daha genç bir görünüm kazandırmak için labia majora veya mons’a yağ enjeksiyonları); klitoral duyarlılığı iyileştirmek için klitoris çevresindeki derinin çıkarılması veya küçültülmesi (‘hoodektomi’); ve kültürel nedenlerle kızlık zarının yeniden yapılandırılmasıdır.

 

Dudak küçültme

Labial redüksiyon, labia minoranın veya vajinanın ‘iç dudaklarının’ boyutunu ve çıkıntı derecesini azaltmak için tasarlanmış bir dizi işlemi içerir. Kadınların bu operasyonu talep etmelerinin en yaygın nedeni dudakların çok büyük ve estetik olarak hoş görünmemesidir. Az sayıda kadın, dudaklarının büyüklüğünün onları dar giysiler içinde fark edilir hale getirdiğini veya bisiklete binme gibi sporları rahatsız edici hale getirdiğini belirtmektedir. Bazı kadınlar ise cinsel ilişki sırasında penetrasyonla ilgili sorunlar yaşadığını ifade ederler.

Diğer jinekolojik operasyonlara oranla prosedür nispeten daha basittir, çeşitli kesiler kullanarak labia minoranın bir alanını eksize edilir; ve işlem lokal anestezi altında yapılabilir. Bununla birlikte, labianın kenarı boyunca ağrılı skar kontraktürünü önlemek için, yara izinin dikkatlice dikilmesi önemlidir.

Bu operasyonlara ek olarak hastanın ihtiyaçlarına göre klitorisi ortaya çıkarmak ve daha hassas hale getirmek için hoodektomi veya klitoris etrafındaki deri kıvrımının çıkarılması operasyonu da yapılabilir.

Vajinal Daraltma

Vajina daraltma ameliyatları, doğumdan sonra veya yaşla birlikte vajinasının gevşediğini hisseden bazı kadınlar tarafından istenir. Genel olarak, seksin kendileri veya partnerleri için daha az tatmin edici olduğunu iddia ederler. Prosedür, sütürlerin vajen girişine yerleştirilmesi ve arka vajinal duvarın sıkılaştırılmasıyla için fazla vajinal mukozanın eksize edilmesini içerir. Genellikle genel anestezi altında, daha çok jinekologlar tarafından yapılan operasyonlardır. Bağırsak yaralanması operasyon sırasında oluşabilecek en ciddi komplikasyonlardan biridir.

İnsan anatomisinin pek çok yönüyle olduğu gibi, kadın cinsel organlarının çok çeşitli şekilleri, boyutları ve görünüşleri vardır ve bunların tümü çoğu zaman normal sınırlar içindedir. Herhangi bir ameliyata girmeden önce, gerçekten genital bölgede bir sorun olup olmadığını veya başka bir çözümün daha faydalı olup olmayacağını belirlemek önemlidir. Bu nedenle genital estetik ile ilgili kaygılarınız varsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından destek alıp bu kaygıların estetik operasyonlarla ne düzeyde iyileşebileceğini öğrenin.

Vajinal estetik öncesi danışmanlık ve vajinal estetik operasyonlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için kliniğimizden randevu almanız yeterlidir.

 

Mesai Saatleri

Pazartesi08:30-18:00Salı08:30-18:00Çarşamba08:30-18:00Perşembe08:30-18:00Cuma08:30-18:00Cumartesi08:30-15:30