Labioplasti Genital Estetik ve Gençleştirme Operasyonu

Labioplasti Genital Estetik ve Gençleştirme Operasyonu
Labioplasti Nedir?

Kadında genital gençleştirme olarak bilinen prosedürlerden biri olan labioplasti, labia minörlerin (iç dudak) modifiye edilmesini içeren cerrahi bir genital estetik işlemidir. Labiaplasti klitorise en yakın kıvrımlar olan iç dudakların daha küçük ve daraltılmış  bir görünüm yaratmak için yapılır.

Neden yapılır?

Bazen iç dudaklar dış dudaklardan daha uzundur, bazen de asimetriktirler, aynı kalınlığa, uzunluğa veya renge sahip değillerdir. İç dudaklardaki bu farklılıklar çoğu zaman herhangi bir rahatsızlığa sebep olmazken bazen de labioplastiyi gerektirecek estetik kaygılara ve günlük hayatı etkileyebilecek huzursuzluklara sebep olur.

Tıbbi açıdan her zaman gerekli midir?

Çoğu zaman labioplasti tıbbi olarak gerekli değildir. Bir başka değişle diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi hayati gerekçelerle yapılan bir cerrahi operasyon değildir. Daha ziyade, kadınların daha küçük veya daha kısa bir iç dudak yapısını beğendikleri için yaptırmayı seçtikleri kozmetik bir prosedürdür.

Bununla birlikte dış görünüşünden duyulan rahatsızlık bedensel estetik kaygılara yol açarak cinsel hayatta özgüven eksikliğine neden olabilir, bu da psikolojik yönden kadın sağlığını etkileyebilir.

Bazen de büyük iç dudaklar ağrılı cinsel hayata neden oluyorsa veya iç çamaşırı veya mayo giymek vulvar deriyi tarhiş ediyorsa yada yürümek, koşmak, bisiklete binmek ve hatta oturmak gibi şeyler ağrılıysa bu operasyonlar tıbbi olarak gerekli hale gelmektedir. Ayrıca normal boyutta labiaları olan kadınlar bile doğum ve yaşlanmanın etkisi ile oluşan değişimler nedeniyle ilerleyen yıllarda bu prosedüre ihtiyaç duyabilir.

Ne kadar yaygın?

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği her yıl yaklaşık 10.000 labioplasti işleminin yapıldığını bildirmektedir. Aynı derneğin verileri, yılda yaklaşık 215.000 kişinin rinoplasti (burun estetiği) yaptırdığını ve her yıl 300.000 kişinin meme büyütme (meme estetiği) yaptırdığını göstermektedir.

Kimler bu prosedüre uygun değildir?

Operasyon öncesi kadının beklentileri net olarak konuşulmalıdır. Her ne kadar operasyon simetriyi hedeflese de doku iyileşmesi her zaman ön görülemez bu nedenle beklentiden farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Milimetrik mükemmelliğe odaklanan hastalar kolay kolay mutlu olmaz ve bu nedenle labioplasti için iyi adaylar değillerdir. Bu nedenle operasyon öncesi psikolojik sağlık değerlendirilmelidir. Bununla birlikte estetik cerrahi kişisel bir tercih olsa da çoğu kadın aslında labioplastiye gerçekten ihtiyaç duymayacak kadar normal ve güzeldir.

Labioplasti nasıl yapılır?

İç dudaklara yönelik iki ana işlem türü vardır: kenar rezeksiyonu ve kama rezeksiyonu. Her ikisi de genel anestezi yada lokal anestezi altında yapılabilir.

Kenar rezeksiyonu, örneğin bir saç kesimi sırasında saçınızı kırptığınız şekilde, labianın “fazla” çıkıntılı kenarlarını düzeltmeyi içerir.

Kama rezeksiyon, labia minoranın merkezinden kama şeklindeki deri şeritlerini keserek orijinal labiyal kenarlarını korur ve kalan cildi eriyebilir dikişlerle bir araya getirir.

Yaklaşık olarak 45-60 dakika sürer. Çoğu zaman operasyondan 2 saat sonra taburculuk planlanır.

3-7 gün sonra günlük hayata dönülebilir.

İyileşmeyi desteklemek için öneriler nelerdir?

Sürtünmeyi ve aşırı ağrıyı önlemek için bol giysiler giyin.

Ağrıyı gidermek için oturma banyoları yapın.

Egzersiz ve zorlu aktivitelerden kaçının.

En az 4 ila 6 hafta tampon kullanımından ve cinsel ilişkiden kaçının.

Ayrıca şişliği azaltmak için iç çamaşırınızın üzerine aralıklı olarak 20 dakika süresince buz torbası koyabilirsiniz.

Şişliklerin çoğu 6 hafta sonra kaybolacak olsa da, bazen bu süre 6 aya uzayabilir. Operasyon sonrası bakımla ilgili diğer tavsiyeleri burada bulabilirsiniz.

Labioplasti ile ilgileniyorsanız, çünkü labialarınızın “olması gereken” gibi görünmediğini düşünüyorsanız, bilin ki labialarınızın anormal olma ihtimali (!) son derece düşüktür. Labioplasti için iyi bir aday olduğunuz konusunda kesin karar vermeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Doç. Dr. Beril Gürlek

 

2 Yorum

 • by Havva Nur
  Gönderildi 02/11/2022 14:45 0Beğeni

  Merhaba, labioplasti ameliyatı ortalama hangi fiyat aralığındadır?

  • by Doç.Dr.Beril Gürlek
   Gönderildi 03/11/2022 15:11 0Beğeni

   Fiyat bilgisi için klinik numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.