Yeni Nesil Doğum Kontrol Yöntemi Gynefix ile Tanışın

Yeni Nesil Doğum Kontrol Yöntemi Gynefix ile Tanışın
GYNEFIX Nedir?

GyneFix, beş yıl boyunca gebelikleri önlemede %99’un üzerinde etkinlik sunan bakır bazlı, hormonsuz ve yeni nesil bir doğum kontrol cihazıdır.

Neden geliştirildi?

Biz jinekologlar halk arasında spiral olarak bilinen rahim içi araçları (RİA) en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak görürüz. Bu nedenle RİA’lar dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ve kadınlar tarafından tercih edilen korunma yöntemlerinden biridir. Uzun süreli ve etkili bir aile planlaması yöntemi olması bunun en önemli nedenini oluşturur. Bununla birlikte, yüksek etkinliklerine rağmen bazı kadınlar bel ve kasık ağrısı, adet sancısı, ilişkide rahatsızlık hissi, kanama miktarında artış ve kullanım sırasında istemsiz olarak dışarı atılma/kayma şikayetlerinden dolayı RİA kullanmayı tercih etmemekte veya takıldıktan bir süre sonra çıkartmak istemektedirler.

Bu alanda yurt dışından ithal edilen Gynefix devreye girmektedir. Hem uzun süreli, güvenilir ve yan etkileri az olan bir korunma yöntemi isteyen hem de hormon kullanmak istemeyen kadınlar için bir çözüm yolu olarak geliştirilmiştir. Geleneksel RİA’lara kıyasla GyneFix’in avantajı, plastik bir parça gerektirmemesi, esnek ve küçük olması ve rahim boşluğuna sabitlenmesidir. Daha az esnek olan geleneksel RİA’lar yalnızca bir boyutta mevcuttur. Her rahmin şekli ve boyutu farklı olduğundan, geleneksel RİA’lar her kadına uygun olmaz. Bu uyumsuzluk rahim kramplarına, anormal kanamalara ve RİA’nın yerinden kaymasına neden olabilir.

GyneFix ise son derece küçüktür. GyneFix ‘in üst ucu özel bir metod ile sağlamlaştırılmış düğümüyle rahim tavanına yerleştirilir. Bu yolla rahim içinde serbestçe asılır ve rahmin şekline ve boyutuna uyum sağlar. Bu sayede ile daha az ağrı ve kanamaya neden olurken sabitlendiği için kayma riski minimalize edilir. Bu özellikleri GyneFix’i hem geleneksel RİA’yı yan etkileri nedeniyle kullanamayan kadınlar için, hem de özellikle küçük rahmi olan genç ve henüz çocuğu olmayanlar için ideal bir doğum kontrol yöntemi yapar.

GyneFix nasıl çalışır?

GyneFix spermi hareketsiz hale getiren ve yumurtanın döllenmesini önleyen bakır iyonlarını sürekli olarak serbest bırakır. Ayrıca yumurtanın yerleşmesini engeller. Bu ikili etki GyneFix’i özellikle güvenilir kılar. Hormonsuz etki, kadın vücudunun döngüsünü ve doğal süreçlerini dengede tutar. Ayrıca GyneFix’in çıkarılması ile doğurganlık hemen geri kazanılır.

GyneFix uygulaması kliniğimizde yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Doç. Dr. Beril Gürlek

Sorularınız & Yorumlarınız