4 Boyutlu Gerçek Zamanlı Ultrasonografik Görüntüleme

4 Boyutlu Gerçek Zamanlı Ultrasonografik Görüntüleme
ARTIK ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİNİZİN YÜZÜNÜ GÖRMEK HAYAL DEĞİL!!!

3D ve 4D (3 boyutlu ve 4 boyutlu) ultrason nasıl çalışır?

Gebelikte yapılan kontrollerde bebeğin ultrasonda görülmesi, hareketlerinin izlenmesi anne ve baba adayı olan sizler için yoğun heyecana neden olur. Ancak bazı aileler, gördükleri tek şey gri, bulanık bir taslak olduğundan standart 2 boyutlu ultrason taramaları esnasında hayal kırıklığı yaşarlar. Standart 2 boyutlu ultrason görüntülemede ekranda görülen resim bebeğinizin veya pelvik organlarının belirli bir bölgesinin ince dilimler halinde görüntüsünden oluşur. Her seferde yalnızca bir ince dilim yani bebeğin sadece bir bölgesi görülür ve bebeğin dış hatları değil iç organlarını gösterir. Bu görüntülere adapte olmak uzun bir eğitim süreci gerektirir. Bu nedenle Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız bu görüntüyü yorumlayabilse de, bu eğitim almamış kişiler için genellikle ekranda görünen renkler kafa karıştırıcıdır. Kliniğimizde standart 2 boyutlu (2D) ultrasonografinin yanında, 3D ve 4D ultrasonu (3 ve 4 boyutlu ultrason), “gerçeğe benzer” resimler oluşturmak için kullanmaktayız. Kliniğimizde bu amaçla Samsung’un HS 70A modelini kullanmaktayız. Resimde de gördüğünüz üzere gri skalalı ultrasonumuzla bakılan fetusun aynı görüntüsü 4 boyut kullanıldığında sizin için daha net ve anlaşır hale gelmektedir.

3 boyutlu ultrason taramaları, bebeğinizin hareketsiz resimlerini üç boyutlu olarak gösterir. Bu görüntüler anlıktır ve hareketler izlenmez. 4 boyutlu taramalar ise, bebeğinizin hareketli 3 boyutlu görüntülerine ek olarak bu görüntülere zaman olan dördüncü boyutu da ekler.

4 boyutlu ultrason cihazları, fetal görüntüleme için geliştirilen en son teknoloji ile donatılmıştır. Kliniğimizde bulunan 4 boyut teknolojisini kullanan ultrason cihazımız, sadece fetusun gerçek zamanlı yüzünü ve mimiklerini, el ve ayak hareketlerini göstermekle kalmaz aynı zamanda fetal kalp ve fetal davranışı değerlendirmede de faydalı olabilir. Ultrason taraması esnasında, bebeğinizin ağzının ve burnunun şeklini, göz ve dudak hareketlerini hatta şanslı günümüzdeysek gülümsemesini, esnediğini veya dilini dışarı çıkardığını görebilirsiniz. Bununla birlikte fetusun hatları daha ayrıntılı ve farklı açılardan görüldüğü için 4 boyutlu taramalar bilinen bir anormallik hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Görüntü almak için en ideal zaman 27 ile 32 gebelik haftaları arasındadır. 27 haftadan önce bebeğinizin cildinin altında çok az yağ vardır, bu nedenle yüzündeki kemikler belirgin görünecektir. 32 haftadan sonra bebeğinizin başı pelvisinizin derinliklerine inebilir, bu nedenle yüzünü göremeyebilirsiniz.

4 boyutlu ultrason teknolojisi standart antenatal bakımın bir parçası olmadığı için doktorunuz siz teklif etmedikçe bu teknoloji mutlak kullanmak zorunda değildir. Standart ultrason görüntülemesine göre daha pahalı, daha uzun zaman ve daha fazla emek ister. Bu nedenle 4 boyutlu taraması istiyorsanız, randevu alırken bunu özel olarak belirtmeniz gerekmektedir. Kliniğimiz istediğiniz takdirde taramanın bir kaydını görüntü olarak size verebilir.

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar standart 2 boyutlu ultrasonografinin fetüs üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermektedir. 3D ve 4D taramalarında, standart taramalar kadar güvenli olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, her tür ultrason taraması, yalnızca eğitimli bir profesyonel tarafından, mümkün olduğunca kısa bir süre ve en düşük yoğunlukta gerçekleştirilmelidir.

Kliniğimizde 3 ve 4 boyutlu görüntü sunabilen ‘Samsung HS70A Prime’ ultrasonografi sistemi kullanılmaktadır.

Samsung HS70A Prime, jinekoloji, fetal ve obstetrik alanda kullanıma uygun şekilde tasarlanmış üst düzey bir tanısal ultrason sistemidir. HS70A Prime’nın özellikleri, üst düzey 3D / 4D teknolojileri ve operasyonel süreyi etkin bir şekilde azaltan ve klinik iş akışını ve üretkenliği artıran otomatikleştirilmiş işlevleri sayesinde derinlemesine ve ayrıntılı bir fetal değerlendirme uygulamasına izin verir.

En büyük ticari elektronik şirketlerinin Samsung ile birleşmesinden bu yana Samsung, gelişmiş birçok görüntüleme teknolojilerini birbirine entegre etmeye devam etmektedir. 3D ve 4D görüntülemede üst düzey bir teknoloji lideri olan Samsung,  HS70A Prime modeli diğer ultrason cihazlarından farklı birçok özellikle donatılmıştır. CrystalVue özelliği ile gerçekçi bir derinlik ve hacim algısı oluşturarak yüksek çözünürlüklü anatomik görüntüler sağlar. Realistic Vue özelliği ile hekim tarafından seçilebilen ışık kaynağı yönü, daha iyi tanımlanmış anatomik yapılar için gölgeler oluşturur. Bununla birlikte CrystalVue Flow özelliği ile anatomik yapıları ve çevreleyen damar yapıları anlamak için kan akım morfolojisi hakkında bilgi verir.

Doç. Dr. Beril Gürlek

Sorularınız & Yorumlarınız