Gebelikte Sağlıklı Kalmak

Gebelikte Sağlıklı Kalmak

 

Gebelik ve bu durumun getirilerini keşfetme süreci, bebeğinizin geleceği için yaptığınız planlarla ve beklentilerle dolu heyecan verici ve keyifli bir zamandır. Aynı zamanda sorular ve endişelerle dolu bir dönem de olabilir – Gebelik vücudunuzda ve büyüyen fetüsünüzde birçok doğal değişikliğe yol açar. Tüm bu değişikliklerle birlikte, sağlıklı kalmak ve gebliğinizin takibi için en iyi aralıkları bulmak amacıyla doktorunuzla birlikte kararlar almak önemlidir.

Bu bölümde, gebelik sırasında sağlıklı kalmak ve üç ana trimester boyunca sizi nelerin bekleyebileceği konusunda genel bilgiler verilmektedir.

İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM

Sağlıklı bir ilk üç aylık dönem bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Henüz dışarıdan pek görünmüyor olabilir, ancak içeride bebeğinizin ana vücut organları ve sistemleri oluşuyor.

Devamını oku

İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM

İkinci üç aylık dönem, siz ve bebeğiniz için bir dönüm noktasıdır. Genellikle daha iyi hissetmeye başlayacak ve gebeliğiniz daha fazla belirginleşecektir. Bu dönemde bebeğinizin tüm organları ve sistemleri gelişir ve hem boyu ve hem de kilosu artarak büyümeye devam eder.

Devamını oku

ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYLIK DÖNEM

Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğiniz doğumuna hazırlanırken siz de artan baskılar ve değişimlere adapte olmaya çalışırsınız. Bebeğiniz boy ve kilo olarak büyümeye devam eder.

Devamını oku

HAMİLELİKTE SIK YAPILAN TESTLER

Hekiminiz, hamileliğinizin her üç aylık dönemi boyunca çeşitli taramalar, görüntüleme teknikleri ve testler önerebilir.

Devamını oku

HAMİLELİKTE BESLENME

Sağlıklı bir hamilelik için en iyi yiyecekleri, hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini ve en iyi vitamin ve mineral takviyelerini öğrenmek bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlığınız için önemlidir.

Devamını oku

HAMİLELİKTE EGZERSİZ

Hekiminizin onayı ile düzenli egzersiz, hamilelikten kaynaklanan fiziksel rahatsızlıkların azaltılmasına ve doğum sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir.

Devamını oku

Doç. Dr. Beril Gürlek